FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj
Procedura rozpatrzenia wniosku o zawarcie wspólpracy z MON

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sztabmzw.fora.pl Strona Główna -> Informacje rózne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Komendant Główny
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 135
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:34, 23 Kwi 2010    Temat postu: Procedura rozpatrzenia wniosku o zawarcie wspólpracy z MON

PROCEDURA ROZPATRZENIA WNIOSKU O ZAWARCIE POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY

Decyzja Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz. Urz. MON Nr 12, poz. 131) reguluje w rozdziale 3 obszar współpracy opartej na porozumieniach. W odniesieniu do procedury rozpatrzenia wniosku o zawarcie porozumienia o współpracy, tak z Ministrem Obrony Narodowej, jak i dowódcą jednostki wojskowej, nowe przepisy stanowią m. in., że:
· Podmiot wnioskujący o zawarcie porozumienia musi spełniać określone warunki formalnoprawne i merytoryczne (§ 14 i § 15), niezależnie od tego, czy wniosek dotyczy porozumienia na szczeblu urzędu Ministra, czy też na szczeblu dowódcy jednostki wojskowej.
· Procedura dotycząca porozumienia z Ministrem Obrony Narodowej musi być przeprowadzana stosownie do wytycznych stanowiących załącznik do decyzji Nr 232/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 1999 r. w sprawie działalności legislacyjnej w resorcie obrony narodowej (§ 12).
· W jednostkach wojskowych wnioski o zawarcie porozumienia również muszą przejść procedurę, która będzie zgodna z ideą i zapisami ww. decyzji Nr 187/MON. Projekt porozumienia musi być uzasadniony oraz uzgodniony z radcą prawnym (lub podmiotem sprawującym obsługę prawną jednostki wojskowej) pod względem prawnym i redakcyjnym (§ 10 i § 11). Ponadto projekt musi być uzgodniony z dysponentem środków budżetowych sprawującym obsługę finansową jednostki wojskowej, jeżeli porozumienie może powodować wydatki finansowe wcześniej nie planowane w budżecie jednostki, a także w razie potrzeby – z komórkami wewnętrznymi i właściwym dowódcą rodzaju Sił Zbrojnych lub dowódcą jednostki organizacyjnej bezpośrednio podporządkowanej Ministrowi Obrony Narodowej, lub też bezpośrednio nadzorowanej przez Ministra ON.

W myśl zasady przejrzystości i jawności działania, Departament Wychowania i Promocji Obronności opracował, opierając się na powyższych przepisach, nową procedurę dotyczącą wniosków o zawarcie porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej. Ponadto, mając na uwadze oczekiwania partnerów społecznych resortu obrony, DWiPO opracował również wzór wniosku o zawarcie porozumienia.
Zamieszczone poniżej procedura i wzór wniosku mogą stanowić pomocny materiał przy opracowywaniu analogicznych dokumentów w dowództwach rodzajów Sił Zbrojnych i innych jednostkach organizacyjnych. Należy jednak pamiętać, że będą one wymagały aktualizacji w razie zmiany wytycznych w sprawie działalności legislacyjnej w resorcie obrony narodowej.


PROCEDURA ROZPATRZENIA WNIOSKU
O ZAWARCIE POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY Z MINISTREM OBRONY NARODOWEJ



PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).
Decyzja Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz. Urz. MON Nr 12, poz. 131).
Decyzja Nr 232/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 1999 r. w sprawie działalności legislacyjnej w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. MON z 2005 r. Nr 8, poz. 63 i Nr 20, poz. 196, z 2006 r. Nr 5, poz. 58, z 2007 r. Nr 16, poz. 167 oraz z 2009 r. Nr 9, poz. 106).
Upoważnienie Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha z dnia 11 sierpnia 2009 r. dla Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej do Spraw Społecznych i Profesjonalizacji Czesława Piątasa do zawierania i wypowiadania w imieniu Ministra Obrony Narodowej porozumień o współpracy z partnerami społecznymi w rozumieniu decyzji Nr 187/MON z dnia 9 czerwca 2009 r.

WARUNKI FORMALNOPRAWNE PODPISANIA POROZUMIENIA

Rozpoczęcie procedury dotyczącej zawarcia porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, zwanym dalej Ministrem, następuje po otrzymaniu od organizacji pozarządowej lub innego partnera społecznego, zwanego dalej Wnioskodawcą, pisemnego wniosku wraz z uzasadnieniem, według załączonego wzoru.
Wnioskodawca jest zobowiązany dostarczyć razem z wnioskiem zawierającym uzasadnienie następujące dokumenty:
1) statut (uwierzytelniony przez właściwy sąd lub Wnioskodawcę);
2) aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub z innego rejestru;
3) projekt porozumienia (w formie pisemnej i elektronicznej);
4) sprawozdanie z działalności i sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek wyników lub rachunek zysków i strat, informację dodatkową) za miniony rok obrachunkowy, zatwierdzone przez statutowy organ nadzorczy Wnioskodawcy;
5) pisemne oświadczenie, że:
a) nie zalega z płatnościami wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego,
b) zachowuje neutralność w sprawach politycznych, działa zgodnie ze statutem i innymi wewnętrznymi dokumentami,
c) nie podlega odpowiedzialności na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. Nr 197, poz. 1661, z późn. zm.),
d) nie jest wykonawcą odpłatnej umowy na rzecz resortu obrony narodowej, ani nie działa na rzecz takiego wykonawcy, z wyłączeniem umów wykonania zadań publicznych zleconych w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
e) żadna z osób znajdujących się w organach zarządzających lub nadzorczych Wnioskodawcy nie jest wykonawcą, o którym mowa w ppkt 5 lit. d, nie była prawomocnie skazana za przestępstwa i nie toczy się przeciwko tym osobom postępowanie karne w sprawach o przestępstwa.

Wnioski należy kierować do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej do Spraw Społecznych i Profesjonalizacji, zwanego dalej Sekretarzem Stanu.
Komórką właściwą do rozpatrywania wniosków o podpisanie porozumienia o współpracy z Ministrem i uzgadniania treści porozumień jest Departament Wychowania i Promocji Obronności MON (DWiPO).

WARUNKI MERYTORYCZNE PODPISANIA POROZUMIENIA


Porozumienie o współpracy może zostać podpisane wyłącznie w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa, zgodnie z zadaniami i potrzebami resortu obrony narodowej oraz celami statutowymi Wnioskodawcy.
Wnioskodawca musi mieć osobowość prawną (z wyłączeniem szkół, które muszą być szkołami publicznymi, lub też niepublicznymi z uprawnieniami szkół publicznych).
Wnioskodawca musi w sposób nie budzący wątpliwości wykazać realną możliwość wywiązania się z proponowanych w porozumieniu zobowiązań, wynikającą między innymi z informacji o dotychczasowych osiągnięciach, współpracy z resortem obrony narodowej i innymi podmiotami, potencjale kadrowym i logistycznym.
Projekt porozumienia o współpracy musi uwzględniać obowiązujący stan prawny.

POSTĘPOWANIE PROCEDURALNE

Analiza wniosku – ewentualne pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia lub oddalenie wniosku.
1) DWiPO dokonuje analizy wniosku i wszystkich dostępnych dokumentów oraz informacji w odniesieniu do warunków formalnoprawnych i merytorycznych wyszczególnionych w niniejszej procedurze.
2) W razie potrzeby Dyrektor DWiPO występuje do jednostek i komórek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych, czy też innych instytucji i urzędów, z prośbą o konsultację projektu porozumienia, a także o opinię na temat Wnioskodawcy.
3) W przypadku braku któregokolwiek dokumentu z wymienionych w pkt. 7 Dyrektor DWiPO zwraca się do Wnioskodawcy o ich dosłanie w ciągu 30 dni od daty wysłania pisma. Brak odpowiedzi w podanym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia ze względów formalnych. Dyrektor DWiPO informuje na piśmie Wnioskodawcę o takiej decyzji.
4) Jeżeli w opinii DWiPO sformułowanej na podstawie analizy wniosku i dokumentów Wnioskodawca nie spełnia warunków podpisania porozumienia, Dyrektor DWiPO występuje do Sekretarza Stanu o oddalenie wniosku.

Opracowanie projektu porozumienia w DWiPO

1) Jeżeli Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki formalnoprawne i merytoryczne, DWiPO uzgadnia z Wnioskodawcą treść projektu i opracowuje uzasadnienie projektu.
2) Radca prawny udzielający pomocy prawnej DWiPO opiniuje i redaguje projekt przed skierowaniem do opiniowania w resorcie obrony narodowej.

Opiniowanie projektu w resorcie obrony narodowej.

1) DWiPO przesyła projekt porozumienia wraz uzasadnieniem – w celu merytorycznego zajęcia stanowiska – do zainteresowanych komórek organizacyjnych oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych (zwanych instytucjami opiniującymi), a także do Departamentu Budżetowego i Gabinetu Politycznego Ministra.
2) Niezależnie od uzyskania powyższych opinii, projekt wymaga zajęcia stanowiska przez:
a) Sztab Generalny WP, jeśli dotyczy struktury lub organizacji Sił Zbrojnych RP albo obrony terytorialnej;
b) Sztab Generalny WP i Departament Infrastruktury, jeżeli dotyczy zmian w infrastrukturze wojskowej;
c) Dyrektora Generalnego MON, za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Administracyjnego, jeżeli dotyczy struktury, organizacji lub funkcjonowania Ministerstwa Obrony Narodowej albo powoduje dodatkowe skutki finansowe dla budżetu Ministerstwa;
d) Departament Strategii i Planowania Obronnego, jeżeli projekt porozumienia dotyczy problemów pozamilitarnych przygotowań obronnych;
e) Sztab Generalny WP, Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych i Służbę Wywiadu Wojskowego, jeśli dotyczy użycia lub pobytu Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa;
f) Departament Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych i Służbę Wywiadu Wojskowego, jeśli dotyczy zadań związanych z przynależnością do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego lub współpracy z NATO albo dotyczy polityczno-wojskowych aspektów członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w euro-atlantyckich i europejskich traktatach bezpieczeństwa;
g) Biuro do Spraw Procedur Antykorupcyjnych, jeżeli projekt dotyczy gospodarowania mieniem Skarbu Państwa.
3) Projektu porozumienia nie przysyła się do Departamentu Prawnego w celu wstępnego zaopiniowania.
4) Opinia merytoryczna do projektu powinna być zgłoszona przez instytucję opiniującą na piśmie w terminie 14 dniod daty otrzymania projektu, chyba że Dyrektor DWiPO, mając na względzie wagę projektowanego porozumienia, określi inny termin uzgodnienia.
5) Stanowisko negatywne do projektu oraz zgłoszone propozycje wymagają odpowiedniego uzasadnienia; opinia powinna zawierać redakcję kwestionowanych lub proponowanych zapisów projektu porozumienia.

Merytoryczne uzgodnienie projektu w resorcie.

1) DWiPO dokonuje analizy uwag zgłoszonych przez instytucje opiniujące i uwzględnia je w uzasadnionych przypadkach.
2) W razie zasadniczych różnic stanowisk, DWiPO organizuje konferencję z udziałem zainteresowanych dyrektorów (szefów, dowódców) lub delegowanych przez nich przedstawicieli w celu przedyskutowania spornych zagadnień i uzgodnienia projektu.
3) Jeżeli uwzględnienie zgłoszonych uwag może spowodować wzrost skutków finansowych w stosunku do już uzgodnionych z Departamentem Budżetowym, DWiPO przekazuje ponownie projekt do Departamentu Budżetowego w celu jego uzgodnienia.
4) Projekt uzgodniony merytorycznie w resorcie obrony narodowej jest kierowany przez DWiPO do Wnioskodawcy w celu uzyskania jego akceptacji poprzez zaparafowanie każdej strony egzemplarza, włączanego do akt.

Brak możliwości uzgodnienia merytorycznego – ewentualne oddalenie wniosku.

1) Jeżeli w wyniku konferencji, o której mowa w pkt 16 ppkt 2, rozbieżności stanowisk nie zostaną usunięte, Dyrektor DWiPO sporządza notatkę omawiającą istotę rozbieżności i przedkłada do decyzji Sekretarza Stanu.
2) Sekretarz Stanu jest zobowiązany do doprowadzenia do usunięcia rozbieżności oraz do ostatecznego, merytorycznego uzgodnienia projektu porozumienia. Jeżeli jest to niemożliwe, przełożony przedstawia sprawę Ministrowi do rozstrzygnięcia.
3) Jeżeli Minister rozstrzygnie sporne kwestie niezgodnie z oczekiwaniami Wnioskodawcy i Wnioskodawca podtrzyma swoje stanowisko, Sekretarz Stanu oddala wniosek.
4) Wnioskodawca, którego wniosek został oddalony w trybie pkt 17 ppkt 1-3 oraz pkt 13 ppkt 4, lub też pozostawiony bez rozpatrzenia zgodnie z pkt 13 ppkt 3 procedury, może wystąpić ponownie o podpisanie porozumienia z Ministrem, jednak nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od oddalenia lub pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Prawne i redakcyjne uzgodnienie projektu oraz podpisanie porozumienia.

1) Dyrektor DWiPO parafuje ostatnią stronę, która ma być podpisana, uzgodnionego merytorycznie projektu i kieruje do Departamentu Prawnego projekt i uzasadnienie porozumienia (na piśmie i na nośniku elektronicznym) wraz z wykazem wszystkich instytucji opiniujących oraz podaniem daty ostatecznego uzgodnienia projektu i nazwiska osoby funkcyjnej zajmującej w imieniu instytucji opiniującej ostateczne stanowisko w sprawie projektu.
2) Dyrektor Departamentu Prawnego – po analizie projektu pod względem prawnym i zgodności z zasadami techniki prawodawczej – parafuje projekt na odwrocie strony, która ma być podpisana, i odsyła uzgodniony projekt (na piśmie i na nośniku elektronicznym) do Dyrektora DWiPO.
3) Dyrektor DWiPO przedstawia Sekretarzowi Stanu porozumienie do podpisania.


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Komendant Główny dnia Pią 15:36, 23 Kwi 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sztabmzw.fora.pl Strona Główna -> Informacje rózne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Army Design by mfs9 - Strik9
Regulamin